Dnes je čtvrtek 26. května 2022., Svátek má Filip
Počasí dnes 21°C Oblačno

Prezident UEFA: Sankce vůči Rusku jsou nezbytné, politická neutralita ve sportu je přežitá

Prezident UEFA: Sankce vůči Rusku jsou nezbytné, politická neutralita ve sportu je přežitá
Aleksander Čeferin | zdroj: Profimedia

Prezident Unie evropských fotbalových asociací Aleksander Čeferin na kongresu UEFA ve Vídni zdůraznil nutnost sankcí vůči Rusku, které už dva a půl měsíce vede vojenskou agresi na Ukrajině. Podle slovinského funkcionáře je tradice politické neutrality ve sportu přežitá a fotbalová asociace se musí svým dílem připojit ke snaze o co nejrychlejší ukončení bojů.

Ruské fotbalové týmy byly vyloučeny po zahájení invaze z evropských pohárů a nesmějí startovat ani v příštím ročníku soutěží UEFA. Mužská reprezentace přišla o šanci probojovat se přes baráž na mistrovství světa v Kataru, ženy budou chybět na červencovém mistrovství Evropy v Anglii.

„Fotbal je bezesporu jedním z poražených. Bereme tím sny a vášeň pro hru hráčům, trenérům a fanouškům, kteří nemají s touhle situací nic společného. Mnozí to berou jako nebezpečný precedens, ale v tomhle případě je účel na prvním místě. I před kariérou několika stovek fotbalistů a sportovní neutralitou, kterou už nemůžeme v roce 2022 zastávat,“ řekl Čeferin.

Na kongresu promluvil i předseda ukrajinské fotbalové asociace Andrij Pavelko, který se s Vídní spojil na dálku z rozbombardovaného stadionu v Černihivu. Ruskou delegaci vedl přímo v místě konání svazový generální ředitel Alexander Alajev. Ruské kluby byly vyřazeny z evropských soutěží, UEFA ale zatím nesáhla k celkové suspendaci ruského svazu.

„O tom je zatím předčasné mluvit, zatím nemůžu vyloučit žádnou variantu. Věřme, že brzy zase nastane mír. Nejen kvůli našim ukrajinským bratrům a sestrám, ale i kvůli těm ruským,“ uvedl Čeferin, který je v čele UEFA od roku 2016.

„Fotbal nemůže tuhle válku ukončit, ale může k tomu alespoň přispět,“ přidal prezident FIFA Gianni Infantino. Opětovně se vyjádřil i k šampionátu v Kataru, který se uskuteční na přelomu listopadu a prosince. FIFA je za udělení pořadatelství Kataru terčem kritiky některých západních států kvůli tomu, že v zemi nejsou dodržována lidská práva a dělníci čelí během příprav turnaje špatným pracovním podmínkám.

Podle švýcarského funkcionáře se ale situace s nově přijatými zákony postupně zlepšuje. „Ne vše je ideální, ale je to na správně cestě,“ řekl s tím, že se osobně zasazuje o to, aby byly zákony během příprav šampionátu dodržovány.

Projekt superligy je podle Čeferina na několik let u konce

Podle Čeferina je projekt tzv. superligy minimálně na několik let u konce. První muž UEFA nechtěl komentovat případné potrestání Juventusu Turín, Barcelony a Realu Madrid, které stále jeví ambice založit novou soutěž elitních týmů. V úterý UEFA představila novou podobu Ligy mistrů, kterou bude od sezony 2024/25 hrát 36 týmů v upraveném formátu základní části.

„Nemám rád pojmenování superliga, protože ten projekt je cokoliv, jen ne superliga,“ řekl Čeferin na tiskové konferenci po kongresu UEFA ve Vídni. „Myslím, že celý projekt je navždy u konce, nebo alespoň na nějakých dvacet let,“ dodal.

Superligu se loni v dubnu pokusilo založit dvanáct velkoklubů, projekt ale kvůli obrovské vlně odporu nevydržel ani 48 hodin. Devět týmů se od něj poté odvrátilo a nadále ho oficiálně podporují jen Juventus, Real a Barcelona. Španělský soud letos v dubnu zrušil loňské nařízení, které evropské fotbalové unii zakazovalo trestat kluby za založení superligy. Kauzu tak bude řešit Soudní dvůr Evropské unie, verdikt by mohl být znám na konci roku.

„Musíme respektovat rozhodnutí soudu a počkat na konečný rozsudek,“ nechtěl Čeferin předjímat další kroky UEFA, která podle slovinského funkcionáře nemá monopol na fotbalové soutěže a neporušuje žádné zákony.

„Nikoho nenutíme hrát naše soutěže, žádnou federaci nenutíme být naším členem. Každý si může založit svou vlastní fotbalovou unii. Pokud ale chce hrát svoje soutěže, tak nemůže hrát ty naše,“ podotkl prezident UEFA, která vykázala za sezonu 2020/21 i díky konání evropského šampionátu rekordní příjmy 5,7 miliardy eur (asi 145 miliard korun). Předchozí sezonu významně poznamenanou koronavirovou pandemií to byly jen tři miliardy eur (76 miliard korun), v ročníku 2015/16 při konání Eura ve Francii byly příjmy 4,6 miliardy eur (117 miliard korun). 

Zdroje:

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: 26.5.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,610 24,710
USD 23,010 23,190
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma