Dnes je úterý 28. září 2021., Svátek má Václav
Počasí dnes 14°C Dešťové přeháňky

Rusko zuří: Na ukrajinském fotbalovém dresu je mapa země včetně Krymu

Rusko zuří: Na ukrajinském fotbalovém dresu je mapa země včetně Krymu
Ukrajinští fotbalisté na billboardech v Kyjevě | zdroj: Profimedia

Ukrajinská fotbalová asociace rozlítila Rusko představením nových reprezentačních dresů na fotbalové mistrovství Evropy. Žlutá a modrá trika totiž zdobí bílý obrys země, který zahrnuje i Ruskem anektovaný Krym. Ruští činitelé to označili za politickou provokaci.

Podobu dresů schválila evropská fotbalová asociace UEFA. Kromě obrysu Ukrajiny je na dresech i armádní pozdrav „Sláva Ukrajině, hrdinům sláva!“.

„Ukrajinský fotbalový tým připojil k Ukrajině ruský Krym,“ okomentovala dres mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová a poznamenala, že armádní pozdrav odráží slogany nacistického Německa. Design zároveň označila za nepřátelský.

Ruský poslanec Dmitrij Sviščev podle agentury RIA Novosti dres nazval „politickou provokací“. Zobrazení mapy Ukrajiny „s ruským územím“ je podle něj nelegální.

„Jediná a nerozdělená vlast s Krymem, Doněckou a Luhanskou oblastí, Kyjevem, mým rodným Dniprem, Lvovem, Oděsou a všemi městy a vesnicemi, kde je hlavním dětským popěvkem melodie státní hymny,“ napsal na facebook předseda ukrajinského fotbalového svazu Andrij Pavelko, který zároveň zveřejnil fotografie nových dresů.

Fotbalové mistrovství Evropy začíná po ročním odkladu kvůli pandemii covidu-19 v pátek a potrvá do 11. července. Česká televize odvysílá živě všechny zápasy na programu ČT sport nebo ČT2.

„Nové dresy našeho týmu se mi moc líbí,“ uvedl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. „Těm, kteří se kvůli tomu rozčilují, protože nedokážou vystát naše mezinárodně uznávané hranice nebo náš oficiální státní pozdrav, můžu říct: Nedovolíme, aby byly naše národní symboly uráženy,“ napsal šéf ukrajinské diplomacie na twitteru.

Doněckou a Luhanskou oblast na východě Ukrajiny v roce 2014 obsadili proruští separatisté, tedy ve stejném roce, kdy Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym. Anexi odsoudily mezinárodní organizace jako nezákonný krok, Západ od té doby uplatňuje vůči Rusku sankce.

Zdroje:

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: 28.9.2021 Exchange s.r.o.

EUR 25,400 25,480
USD 21,710 21,850
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma