Sáblíková má splněno. Zbytek šampionátu si budu užívat, hlásí

- Ostatní sporty autor: Petr Hašek

Před startem světového šampionátu vyhlásila útok na dvě medaile. K naplnění cíle stačily rychlobruslařce Martině Sáblíkové první dva závody. Po triumfu na tříkilometrové trati potvrdila svou dominanci na 'pětce' a z Heerenveenu odjede minimálně se dvěma zlatými na krku.

Dva závody, dvě zlata. Martina Sáblíková na MS v Heerenveenu září

Dva závody, dvě zlata. Martina Sáblíková na MS v Heerenveenu září,zdroj: Isifa.com

„Jsem naprosto spokojená a zbytek šampionátu si jdu užít. Už nemám, co ztratit,“ uvedla Sáblíková, která šlo do závodu dobře naladěna. „Kdo by po čtvrteční trojce nerozdával úsměvy. Člověk věděl, že zlato už mi nikdo nevezme,“ podotkla.

Trojnásobná olympijská šampionka před svou rozjížďkou věděla, že pokud chce prodloužit nadvládu na nejdelší ženské trati trvající od roku 2007, musí pokořit skvělý výkon nizozemské naděje Carlijn Achtereektové. Ta zajela čas 6:54,49, což byl v danou chvíli nejlepší výkon sezony.

„Když jsem její čas viděla, tak se mi trošku protočily panenky, zajela opravdu výborný čas. Petr mi poté řekl, jaké časy jezdila na kolo. Dohodli jsme se, že to zkusím jezdit po 33 (sekund), což se podařilo. Jsem spokojená, ale bylo to velice těžké,“ přiznala Sáblíková.

Klidný trenér Novák

Průběžné pořadí ani svůj čas v hale nesledovala. Soustředila se pouze na pokyny trenéra Petra Nováka, který jí v polovině trati hlásil, že si jede pro zlatou medaili.

„Že jsem vyhrála, jsem si ale byla jistá až po projetí cílem. Člověk nikdy neví. Uklidňovalo mě ale, že je Petr v klidu,“ podotkla sedmadvacetiletá rychlobruslařka, která včetně olympijských her získala na pětce již deváté zlato.


Sáblíková
ziskem své dvanácté zlaté medaile na MS podtrhla vydařený den českého rychlobruslení v Heerenveenu. Před rodačkou z Nového Města na Moravě totiž dosáhla na první medaili ze světového šampionátu Karolína Erbanová. Ta si dojela pro bronz v závodě na 1000 metrů.

Česko rychlobruslařskou velmocí

„Bylo to skvělé, měla jsem obrovskou radost. Potkala jsem se s ní, když se šla rozklusávat, a musím říct, že jsem měla slzy v očích, protože jsme byly obě šťastné. Jsme tedy dvě plus Niki (Zdráhalová), které závodíme, a máme tři medaile ze tří závodů. To je pecka. Je to ale pěkné, asi jsme bruslařská velmoc,“ těší Sáblíkovou.

Sbírku cenných kovů mohou české reprezentantky v Mekce rychlobruslení ještě rozšířit. Erbanová se představí ještě v sobotním závodě na 500 metrů a v nedělní patnáctistovce, do které zasáhne i Sáblíková. Ta se navíc postaví ještě na start závodu s hromadným startem.

Tagy: rychlobruslařka rychlobruslení Martina Sáblíková

Zdroje: ČTK,Vlastní