Sáblíková sahala po třetí medaili. Od bronzu ji dělilo pět setin

- Ostatní sporty autor: Petr Hašek

Pouhých pět setin sekundy dělilo Martinu Sáblíkovou od třetí medaile na mistrovství světa v Heerenveenu. V závodě na 1500 metrů potvrdila česká rychlobruslařka skvělou formu, když skončila těsně čtvrtá. Zlatou medaili vybojovala Američanka Brittany Boweová.

Martina Sáblíková na MS v Heerenveenu

Martina Sáblíková na MS v Heerenveenu,zdroj: Isifa.com

Sáblíková, která na šampionátu získala zlato v závodě na 3000 a 5000 metrů, sice nepatřila k favoritkám, ale svou rozjížďku zvládla velmi dobře. Díky rychlému finiši a závěrečnému kolu, který měla nejrychlejší ze všech závodnic, zaznamenala časem 1:55,65 svůj nejlepší výkon od roku 2013.

„Po rozběhu jsem věřil, že Martina získá medaili. Když zajela první kolo pod 29 (sekund), bylo jasné, že jede fantastický závod. A když jsem viděl čas v cíli, tak jsem tajně věřil, že může někoho ze silné pětky, která po ní startovala, porazit,“ řekl trenér Petr Novák. „Ukázalo se, že na patnáctistovce může závodit se všemi,“ dodal.

Trojnásobnou olympijskou šampionku odsunula mimo stupně vítězů Heather Richardsonová. Americké reprezentantce sice v závěru viditelně docházely síly, ovšem v cíli byla o pět setin dříve než Sáblíková.

„Když jsem viděl, jak tuhne, tak jsem si myslel, že to dopadne. Bohužel pět setin rozhodlo v neprospěch Martiny. Já jsem ale stejně spokojený a šťastný. Ukazuje se, že má formu,“ podotkl Novák.

Sedmadvacetiletá Sáblíková se s mistrovstvím v Mekce rychlobruslení rozloučila 16. místem v závodě s hromadným startem. O pět příček výše skončila další česká reprezentantka Nikola Zdráhalová.

Mistrovství světa v rychlobruslení na jednotlivých tratích v Heerenveenu:

Ženy: 
1500 m: 1. Boweová (USA) 1:54,27, 2. Wüstová (Niz.) 1:54,76, 3. Richardsonová (USA) 1:55,60, 4. Sáblíková (ČR) 1:55,65

Závod s hromadným startem: 1. Schoutenová (Niz.) 60, 2. Blondinová (Kan.) 40, 3. Huismanová (Niz.) 20, ...11. Zdráhalová 1, 16. Sáblíková (obě ČR) 0.

Tagy: rychlobruslařka rychlobruslení Martina Sáblíková

Zdroje: ČTK