Dnes je sobota 19. dubna 2025., Svátek má Rostislav
Počasí dnes 9°C Občasný déšť

Sagan vyvezl Křižáka mezi elitu. Tour zažila nejdramatičtější etapu ročníku

23. 7. 2016 – 18:14 | Cyklistika | art | Diskuze:

Sagan vyvezl Křižáka mezi elitu. Tour zažila nejdramatičtější etapu ročníku
Štěstí Izaguirrea v cíli stvrdily kapky deště | zdroj: Profimedia

Pokud vás dosavadní průběh letošního ročníku Tour de France spíše uspával na gauči, tak vězte, že předposlední etapa nabídla vše, co má nejslavnější cyklistický závod mít. Z pohledu českého fanouška byl radostný pohled hlavně na Romana Kreuzigera, který ve spolupráci se strojově jedoucím Slovákem Peterem Saganem udávali tempo ve skupině uprchlíků. Z nich však později eskalovala trojice Nibali, Pantano a Izagirre, přičemž posledně jmenovaný dovedl propršenou etapu plnou dramatických okamžiků do vítězného konce.

Roman Kreuziger skončil dnes šestý poté, co se od začátku pohyboval v úniku a v celkové klasifikaci poskočil z dvanácté na desátou příčku.

Plán do poslední alpské etapy měl český cyklista jasný - skočit do úniku, když se o něj pokusí větší skupina. "A to se mi i povedlo. I proto, že tam byl Peter Sagan, bez něhož by dnes bylo skoro nemožné odtáhnout únik takhle daleko, protože odvedl práci za tři čtyři lidi. Byl neuvěřitelný," prohlásil Kreuziger.

"Peter pomáhal už skákat Rafovi (Majkovi) do úniků o puntíkatý dres, dnes jel se mnou a jsem za to hrozně rád. Mít takového člověka v týmu... Určitě mi moc pomohl k tomu, abych byl v desítce," dodal třicetiletý rodák z Moravské Třebové.

Přiznal, že se mu nejelo moc dobře. Ale právě výkon hvězdného slovenského spurtéra, jenž letos na nejslavnějším etapovém závodě popáté v řadě dosáhl na zelený trikot pro vítěze bodovací soutěže, ho mimořádně motivoval. "Po tom, co Peter dělal, jsem věděl, že ze sebe musím vyždímat to poslední, co v sobě mám. I proto, že zítra už je to něco jiného," připomněl Kreuziger, že v neděli už se o celkové pořadí nepojede.

Křižák už plánuje, jak se Sagymu odvděčí

"Musel jsem do toho dát všechno. I když začali v posledním kopci nastupovat, tak jsem věděl, že to jedu jako časovku a že musím jet svůj rytmus. I proto, že jsem pak musel po Peterovi dlouhou část závodu sám tahat, protože mi nikdo nechtěl moc pomáhat. Někteří to samozřejmě měli i zakázané kvůli tomu, že jsem ohrožoval jejich lídry v celkovém pořadí," popsal Kreuziger.

Ze svého výkonu měl dobrý pocit, cítil, že odvedl maximum. "Jsem rád za desítku, i když teď jsem v první okamžik zklamaný, když se podívám, jak málo stačilo, abych byl sedmý," mrzí Kreuzigera pouhých 13 vteřin. "Sedmé místo je jiné než desáté, ale řekněme, že cílem byla desítka, v níž naštěstí jsem. A za pár dní mi třeba dojde, že jsem se po všech těch trablech, co mám za sebou, vrátil zase tam, kde jsem byl. A že můžu bojovat s čistou hlavou," doplnil Kreuziger.

Ihned také plánoval, jak se Saganovi pokusí v poslední den 103. ročníku alespoň částečně odvděčit. Může si to dovolit i proto, že celkově jedenáctý Bauke Mollema z Nizozemska má na něho před rovinatou etapou velké manko více než šesti minut.

"Teď je třeba si odpočinout a zítra odvést zase maximum pro Petera, protože za sebou mám docela díru a kdybych měl odvést nějakou práci pro Petera, tak ji velmi rád odvedu," prohlásil Kreuziger.

Letošní vítěz je v podstatě jasný

Brit Chris Froome každopádně uhájil po předposlední 20. etapě celkové vedení a takřka jistě si v neděli do Paříže dojede pro třetí triumf po letech 2013 a 2015. 

Jednatřicetiletý rodák z keňské metropole Nairobi Froome se třetím triumfem zařadí po bok Belgičana Philippea Thyse, Francouze Louisona Bobeta a Američana Grega LeMonda. Před nimi jsou už jen legendy: Jacques Anquetil, Bernard Hinault (oba Francie), Eddy Merckx (Belgie) a Miguel Indurain (Španělsko), všichni s pěti prvenstvími v celkové klasifikaci.

Zatímco Froome jel poslední horskou etapu 103. ročníku z Megéve do Morzine-Avoriaz dlouhou 146,5 km bezpečně ukrytý v týmu Sky, Kreuziger (Tinkoff) byl od začátku hodně aktivní. Ve snaze probít se do vytoužené elitní desítky pomohl hned v úvodu roztrhat peloton a své úsilí dovedl na úkor Itala Fabia Arua a Nizozemce Baukeho Mollemy do úspěšného konce.

Etapový vavřín si připsal Španěl Jon Izagirre z týmu Movistar, který dojel 19 vteřin před Kolumbijcem Jarlinsonem Pantanem. Ital Vincenzo Nibali byl třetí se ztrátou dalších 23 sekund. Kreuziger, který se během etapy ocitl průběžně i na provizorní druhé pozici celkově, projel cílem s odstupem minuty a 44 vteřin. Froome měl situaci pod kontrolou - dojel v poklidu dvacátý a udržel si více než čtyřminutový náskok.

Pokud se na Kreuzigerově pozici v nedělní rovinaté etapě dlouhé 113 km, v níž se podle zvyklostí závodí jen o etapový vavřín, nic nezmění, připíše si již čtvrté umístění na Tour v elitní desítce. Jeho maximem je pátá příčka z roku 2013, která je zároveň i nejlepším českým umístěním na "Staré dámě". To letošní bude o to cennější, že závod začínal v pozici domestika a lídrem se stal až po odstoupení Španěla Alberta Contadora v průběhu deváté etapy.

Předchozí článek

Komentář: Když léčí internetoví šarlatáni, nemocní utrácejí a umírají

Následující článek

Líní Češi nevaří, ani nechodí do restaurací. Rozvoz jídel ale stejně prodělává