Šlesinger a spol. už protestovat nemusí. MS v Rusku nebude

- Lyžování autor: von

Mezinárodní biatlonová unie (IBU) vyhověla na mimořádném kongresu velkému tlaku na zrušení světového šampionátu v roce 2021 v Ťumeni. Ruští pořadatelé se musejí MS do 24. února sami vzdát, nebo bude loňská volba prohlášena za neplatnou. Velkou roli v boji proti ruskému pořadatelství sehrála i česká výprava.

Český biatlonista Michal Šlesinger byl jedním z hlavních kritiků konání světové šampionátu v Rusku

Český biatlonista Michal Šlesinger byl jedním z hlavních kritiků konání světové šampionátu v Rusku,zdroj: Profimedia.cz

"Tohle rozhodnutí vítám, i když to mělo přijít už podstatně dřív a nemuselo se to řešit až teď, den před mistrovstvím světa," řekl šéf českého svazu Jiří Hamza.

Kongres IBU se sešel mimo jiné v důsledku intenzivních aktivit samotných závodníků v boji proti odhalenému státem organizovanému dopingu v Rusku. IBU svoláním kongresu rovněž zareagovala na takzvanou McLarenovu zprávu o dopingu, který se měl týkat také 31 ruských biatlonistů. V návaznosti na to trojice závodníků Michal Šlesingr, Martin Fourcade a Lowell Bailey sepsala petici s návrhy na zavedení přísných trestů.

IBU vytvoří nyní pracovní skupinu, která se požadavky závodníků bude zabývat a vytvoří návrh nových trestů za dopingové prohřešky pro sportovce i národní federace. Mohlo by se jednat o osmileté tresty za pozitivní nález, velké finanční sankce či ztrátu míst ve Světovém poháru pro jednotlivé země. Proti osmiletému zákazu startů se IBU postavila, neboť by nekorespondoval s aktuálním kodexem Mezinárodní antidopingové agentury (WADA).

IBU čelila velké kritice za to, že Ťumeni udělila loni v září pořadatelství mistrovství světa 2021 i přesto, že to na základě McLarenovy zprávy nedoporučila WADA. Již v prosinci IBU odebrala Rusku mistrovství světa juniorů v Ostrovu i březnový SP v Ťumeni. Přímo v dějišti MS nyní čelí kritice také ruská federace za to, že do Hochfilzenu nominovala Alexandra Loginova a Irinu Starychovou, kteří si teprve nedávno odpykali tresty za doping.

Nového pořadatele MS v roce 2021 zvolí řádný kongres IBU v létě roku 2018 v Poreči. Na zasedání v Chorvatsku by měla být také projednána a schválena nová antidopingová pravidla.

Tagy: biatlon

Zdroje: ČTK