Stále je nejbohatším sportovcem historie, v dresu ho už ale neuvidíte

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 8. 12. 2016 20:28) - Ostatní sporty autor: roj

Přestože je to už nějaký ten pátek, co se americká basketbalová legenda Michael Jordan neprohání po palubovce, na jeho bankovní účet stále přicházejí milionové částky. Podle časopisu Forbes je se jměním 1,7 miliardy dolarů nejbohatším sportovcem historie.

Zasloužilý důchodce Michael Jordan je stálým hostem zápasů svého klubu NBA Charlotte Hornets

Zasloužilý důchodce Michael Jordan je stálým hostem zápasů svého klubu NBA Charlotte Hornets,zdroj: Profimedia.cz

Za šestinásobným vítězem NBA následují američtí golfisté Tiger Woods, Arnold Palmer a Jack Nicklaus, na pátém místě je sedminásobný mistr světa formule 1 Němec Michael Schumacher.

V první desítce jsou vedle čtyř golfistů, tří basketbalistů a Schumachera ještě americký boxer Floyd Mayweather a anglický fotbalista David Beckham.

Třiapadesátiletý Jordan si během sportovní kariéry vydělal 93 milionů dolarů, mnohem více peněz ale získal díky lukrativním sponzorským smlouvám, především s firmou Nike. Má také podíl v klubu NBA Charlotte Hornets, vystupoval rovněž v reklamách a ve filmech.

Loni Jordan vysoudil 8,9 milionu dolarů (přes 211 milionů korun) na řetězci obchodů s potravinami za zneužití svého jména, celou částku ale věnoval na dobročinné účely v Chicagu. Nyní vyhrál obdobný soud s čínským výrobcem sportovního zboží, který se táhl od roku 2012.

Někdejší hráč Chicago Bulls si v roce 2012 u soudu stěžoval na firmu Čchiao-tan, jejíž název zní Číňanům podobně jako Jordanovo jméno v angličtině a zapisuje se stejnými znaky. Basketbalista poukazoval na to, že firma z jižní provincie Fu-ťien si bez jeho svolení vystavěla svůj byznys na užívání jeho čínského jména a jeho slavného čísla dresu 23.

V roce 2015 ale čínský soud rozhodl ve prospěch společnosti Čchiao-tan (Qiaodan Sports) a městský soud v Pekingu tento verdikt potvrdil. Jordan poté prohlásil, že se s případem obrátí na čínský nejvyšší soud.

"Jsem šťastný, že nejvyšší soud uznal mé právo chránit své jméno. Čínští spotřebitelé si zaslouží vědět, že firma Čchiao-tan a její produkty nemají se mnou nic společného," řekl basketablista v reakci.

Firma v prohlášení na internetu uvedla, že bude rozhodnutí soudu respektovat.

Nejbohatší sportovci podle Forbesu

1.

Michael Jordan

basketbal

1,7 mld. dolarů

2.

Tiger Woods

golf

1,65 mld. dolarů

3.

Arnold Palmer

golf

1,35 mld. dolarů

4.

Jack Nicklaus 

golf

1,15 mld. dolarů

5.

Michael Schumacher

motorismus

1,0 mld. dolarů

6.

Kobe Bryant

basketbal

0,77 mld. dolarů

7.

Floyd Mayweather

box

0,765 mld. dolarů

8.

Phil Mickelson

golf

0,76 mld. dolarů

9.

David Beckham

fotbal

0,73 mld. dolarů

10.

Shaquille O'Neal

basketbal

0,7 mld. dolarů

Tagy: nejbohatší lidé americký basketbalista nejlepší sportovci sportovní zajímavosti a kuriozity

Zdroje: ČTK