Upachtěná výhra na nájezdy varuje soupeře. Čechy nepodceňujte!

- Hokej autor: von

Pouhých 71 sekund do konce utkání chybělo Rusku, aby i po druhé porazilo český hokejový výběr v přípravném zápase. Jenže Plekancovo srovnání a výhra v nájezdech přinesly vítězství Čechům. Nový trenér Josef Jandač mohl oslavit svoji premiérovou výhru v čele české reprezentace.

Kapitán Tomáš Plekanec dokázal srovnat skóre zápasu pouhých 71 vteřin před koncem

Kapitán Tomáš Plekanec dokázal srovnat skóre zápasu pouhých 71 vteřin před koncem,zdroj: Profimedia

Skóre zápasu otevřel na začátku třetí třetiny Nikita Kučerov a vypadalo to na druhou výhru sborné. Jenže v čase 58:49 vyrovnal Tomáš Plekanec a poslal zápas do prodloužení. Před 13 848 diváky tak Češi ukončili gólový půst v pražské O2 areně, který trval od semifinále loňského domácího mistrovství světa 259 minut a 12 vteřin.

V neděli odletí český tým na přípravný kemp do Pittsburghu, kde ve středu 14. září sehraje generálku proti Výběru Severní Ameriky. Světový pohár v Torontu se bude hrát od 17. září do 1. října a Češi narazí v základní skupině na Kanadu, Výběr Evropy a Spojené státy americké.

Plekanec táhl útok, Neuvirth naskočil v b

V českém brankovišti dostal v souladu s původním plánem trenérů tentokrát příležitost Neuvirth před Mrázkem. Birnera v první útočné formaci nahradil Milan Michálek a do hry naskočil i sedmý bek Kundrátek. Během úvodní dvacetiminutovky byl český výběr výrazně střelecky aktivnější, při poměru ran mezi tyče 15:6 však zůstalo skóre bezbrankové.

Plekanec v prvních vteřinách prověřil pozornost gólmana Varlamova, na druhé straně se musel mít v páté minutě na pozoru Neuvirth, aby pokryl kotouč poté, co Šustr při rozehrání trefil na brankovišti stojícího Jordána. Vzápětí hráli domácí první přesilovku, v níž našel Plekanec skvělou nahrávkou Milana Michálka, ten však zblízka nedal.

Kapitán Plekanec na sebe poté upozornil ještě při oslabení ve 12. minutě, kdy ale po skvělé individuální akci zakončoval jen do Varlamova. V závěru přesilovky sborné Neuvirth vychytal Malkina.

Českým trenérům nejspíš pořádně zatrnulo ve 23. minutě, kdy Nestěrov narazil na hrazení Jordána, ten se dlouho držel za ruku a z ledu zamířil rovnou do kabin. Netrvalo však dlouho a do hry se vrátil. Před polovinou základní hrací doby minul z dorážky odkrytou branku Panarin.

Postupně přibývalo i ostřejších střetů a tvrdých ataků. Jeden takový si v bitce vyjasňovali Milan Michálek s Jemelinem. Nedlouho po opětovném zahájení hry rozebrali obranu sborné perfektní souhrou Hemský s Plekancem, který ale ani v tomto případě nenašel recept na překonání Varlamova.

Také nahození Zajceva skončilo na horní tyči. Ve 37. minutě předvedl obranný zákrok z říše snů Nakládal, když vleže sebral jasný gól hvězdnému Ovečkinovi. Ten se už těšil, jak zamete puk do prázdné branky, ale český bek ho za bezmocným Neuvirthem odpálil holí do bezpečí.

Góly padaly jen začátku a konci poslední třetiny

Ze třetího dějství uběhlo jen 64 vteřin, když česká obrana nechala před brankou zapomenutého Kučerova a Neuvirth neměl nejmenší šanci na úspěšný zákrok. Ve 49. minutě nedokázal ani na dva pokusy vyrovnat Palát. Velmi slibné příležitosti měli i Hanzal a Frolík, ale gól přišel až po Plekancově teči v power play 71 vteřin před koncem základní hrací doby.

V prodloužení měli obrovské šance Tarasenko, Hemský a v sólech Ovečkin a Voráček. Došlo ale až na nájezdy. Neúspěšně je začali Pastrňák a Panarin, následně na Voráčkovu trefu odpověděl Tarasenko. Hemský rovněž proměnil a Kučerov pálil jen do tyče.

Tagy: Světový pohár v hokeji český hokej

Zdroje: ČTK