Za Sagana se postavila stáj. Odstoupí Tinkoff-Saxo z Vuelty?

- Cyklistika autor: art

Spurtérskou hvězdu Petera Sagana, který si stěžoval na pokutu za to, že se vztekal po kolizi s motorkou, podpořila jeho stáj Tinkoff-Saxo. Její majitel Oleg Tiňkov dokonce zvažuje, že své jezdce z Vuelty odvolá. Stáj požaduje po organizátorech omluvu. Během středeční etapy přitom po další srážce s motorkou musel ze závodu odstoupil Sergio Paulinho.

Peter Sagan je už v cyklistice pojmem

Peter Sagan je už v cyklistice pojmem,zdroj: Profimedia.cz

"Zvažuji, že tým stáhnu z Vuelty," napsal a vyzval k bojkotu organizace ASO, která pořádá Tour de France a Vueltu a s níž se Tiňkov dohaduje o vyplácení podílů stájím ze zisků z prodeje vysílacích práv. "Nedávají nám žádné peníze a ještě nám ničí jezdce," dodal ruský miliardář, jenž zvažuje i bojkot příštího ročníku Tour. Paulinhova zranění si podle Tiňkova vyžádala v nemocnici 17 stehů.

Tým Tinkoff-Saxo dnes zveřejnil otevřený dopis adresovaný organizátorům Vuelty a Mezinárodní cyklistické unii, v němž požaduje veřejnou omluvu a finanční příspěvek na vybraný charitativní projekt ve výši prémie za vítězství v bodovací soutěži. Zároveň v něm volá po zavedení jasných pravidel pro pohyb vozidel v pelotonu.

Sagana srazil v závěrečných kilometrech osmé etapy ve vysoké rychlosti jeden doprovodných motocyklů. Slovenský spurtér sice vyvázl bez vážných zranění, v okamžité reakci na nehodu ale praštil pěstí do doprovodného vozidla a nakopl motocykl i vlastní kolo.

Za své chování dostal pokutu, dodatečně dostal ještě další za poškození dobrého jména cyklistiky.

Tinkoff-Saxo trvá na tom, aby UCI udělení pokuty znovu zvážila. "Tým a Peter Sagan akceptují pokutu za reakci po nehodě, je ale nemístné pokutovat ho za těchto okolností za poškození image cyklistiky," uvedl tým v otevřeném dopise.

Sagan sice po karambolu dojel do cíle, poté ale kvůli zraněním z Vuelty odstoupil. Podle zástupců týmu incident poškodil jezdce, na kterém z velké části stál úspěch stáje na Vueltě. Tinkoff-Saxo proto požaduje zahájení jednání se představiteli stájí a přijetí takových opatření, která by podobným nehodám v budoucnu zabránila.

Tagy: Vuelta cyklistika cyklistické závody

Zdroje: ČTK