Zvrhlá zábava fotbalových důchodců: Obdivují vůdce a rasisticky vtipkují

- Fotbal autor: von

Dřív na sebe poutali pozornost výtečnými výkony na fotbalových trávnících, dnes svým kontroverzními výstupy. Italský bývalý fotbalista a trenér Paolo Di Canio nedokázal zapřít svůj obdiv k fašismu ani v televizním přenosu, za což byl okamžitě vyhozen. Bývalý anglický reprezentant Paul Gascoigne, který má dlouhodobé potíže s alkoholem, byl zase potrestán pokutou za "záludný rasismus".

Paolo Di Canio se "proslavil" fašistickým pozdravem už během hráčské kariéry. Tetování z jeho pravé ruky ho nyní stálo místo v televizi

Paolo Di Canio se "proslavil" fašistickým pozdravem už během hráčské kariéry. Tetování z jeho pravé ruky ho nyní stálo místo v televizi,zdroj: Profimedia.cz

Televizní stanice Sky Sport ukončila spolupráci s bývalým italským fotbalistou a trenérem Paolem Di Caniem kvůli tomu, že ve vysílání ukázal fašistické tetování. Di Canio vystoupil v televizi v tričku s krátkým rukávem, takže na jeho bicepsu byl vidět vytetovaný latinský nápis DUX. Titul vůdce používal italský fašistický diktátor Benito Mussolini.

"Udělali jsme chybu a omlouváme se všem, kterých jsme se dotkli," uvedl viceprezident Sky Sport Jacques Raynaud. "Po dlouhém rozhovoru s DiCaniem jsme se společně domluvili na tom, že bez ohledu na jeho profesionalitu a odborné znalosti ukončíme spolupráci," dodal.

Osmačtyřicetiletý bývalý útočník Lazia Řím, Juventusu či West Hamu DiCanio, jenž před třemi lety krátce vedl Sunderland, měl kvůli sympatiím s fašismem problémy už během hráčské kariéry. V roce 2005 byl potrestán zákazem startu a pokutou 10 tisíc eur za hajlování. Poté se hájil slovy, že je fašista, ale ne rasista.

Rasistický vtípek, který nikoho nepobavil

Bývalý anglický fotbalový reprezentant Paul Gascoigne byl za rasistický žert na účet osobního strážce odsouzen k pokutě 1000 liber (31 500 korun). Devětačtyřicetiletý "Gazza", jenž má z minulosti na kontě už množství kontroverzí, nejprve svou vinu odmítal, obvinění přijal až dnes před soudem. Navíc musí zaplatit tisícilibrové odškodné i bodyguardovi.

Bývalý záložník Newcastlu, Tottenhamu či Lazia během listopadové show An Evening With Gazza ve Wolverhamptonu pronesl na jevišti na adresu svého bodyguarda "Můžete se, prosím, usmát, protože já vás vůbec nevidím?", čímž chtěl podle žalobce pobavit publikum v setmělém sále. Podle soudce to byl ukázkový případ záludného rasismu, proti němuž je třeba bojovat.

Gascoigne, jenž se dlouhá léta potýká s alkoholismem a psychickými problémy, má na svém kontě tresty za násilnosti a výtržnosti pod vlivem alkoholu. Pokutu v minulosti dostal i a výhrůžky bývalé přítelkyni.

Tagy: fotbal rasismus a diskriminace

Zdroje: ČTK