Kanadská mašina si přes Evropu dojela pro obhajobu titulu

- Hokej autor: roj

Výběr Evropy se na Světovém poháru v Torontu držel do poslední chvíle, po trefě domácího Brada Marcharda v oslabení v čase 59:16 ale jeho naděje na výhru padly. Kanada vyhrála i druhé finále a obhájila triumf z minulého ročníku v roce 2004.

Kanada vyhrála Světový pohár. Nejužitečnějším hráčem turnaje byl vyhlášen kanadský kapitán Sidney Crosby

Kanada vyhrála Světový pohár. Nejužitečnějším hráčem turnaje byl vyhlášen kanadský kapitán Sidney Crosby,zdroj: Profimedia.cz

Kanada vyhrála všech šest utkání na turnaji při skóre 24:8 a triumfovala v osmi ročnících Kanadských a Světových pohárů pošesté (1976, 1984, 1987, 1991, 2004 a letos). Neuspěla jen v letech 1981 (vyhrál bývalý Sovětský svaz) a 1996 (USA). Hráči s Javorovým listem na hrudi opanovali i poslední dvě olympiády (2010 a 2014) i světové šampionáty (2015 a 2016).

V úvodním dějství Evropané Kanadu zaskočili, byli aktivnější a nepouštěli favorita do šancí. Úplný začátek velké příležitosti nenabídl, ale v sedmé minutě se radoval evropský výběr, když z levého kruhu trefil protější horní růžek branky slovenský obránce Chára.

"Gól vznikl z čistého založení útoku, kdy jsme následovali vlnu našich útočníků a pak toho využili. Andrej (Sekera) dostal přihrávku, našel si mě na levé straně a já jen umístil puk nad lapačku," popsal Chára.

Halák nedopustil vyrovnání při vyloučení Bellemareho, kdy ustál tlak a vyznamenal se hlavně proti Perrymu.

V oslabení ale zahrozil nejdříve Rieder a pak i Hossa, který ujel i s Hansenem, blafák do bekhendu proti Priceovi však neproměnil. Ještě před zakončením jej hákoval Burns a kouč Krueger se u kanadských sudích O'Rourkeho a O'Hallorana místo vyloučení marně dožadoval trestného střílení.

Další možnost měl už v přesilovce Josi, ale místo zakončení z dobré pozice zvolil přihrávku. Při Niederreiterově trestu Haláka nepřekonal zblízka Thornton.

V úvodu druhého dějství při Hossově vyloučení nejdříve Crosby trefil Haláka do masky a s koncem přesilovky Tavares nastřelil jen levou tyč odkryté branky. Evropané pokračovali ve výborném výkonu a ve 24. minutě mohl zvýšit po průniku Boedker, ale po blafáku do bekhendu minul.

Oba gólmani pochytali řadu nebezpečných pokusů a skóre se neměnilo. Kanada se snažila tlačit za vyrovnáním, ale Halák zůstával neprůstřelný. Evropané hrozili v několika přečísleních. "Byli pro nás těžkým soupeřem a skutečně nás prověřili," ocenil evropský výběr kapitán vítězů Crosby.

Do závěrečné třetiny kouč Babcock pozměnil složení druhé a třetí formace. Evropané se ubránili při Josiho trestu. Ve 49. minutě Haláka nepřekonal zblízka Tavares. Price si poradil s Nielsenovým nájezdem a Zuccarellovou tečí.

Kanada zvyšovala tak, Halák vychytal i osamoceného Crosbyho, ale při Kopitarově vyloučení v 58. minutě už vyrovnal tečí Burnsovy střely Bergeron. I když na hraně, patrně v souladu s pravidly. "Nekoukal jsem na to ze záznamu. Střela od modré čáry, někdo z nich to tečoval a puk bohužel skončil v bráně," řekl kapitán poraženého týmu Anže Kopitar.

V závěru šel pykat Doughty, Priceovi pomohla po ráně Josiho levá tyč a pak kanadského gólmana nepřekonal v jasné šanci Hossa. Udeřila Kanada, když Toews přenechal puk Marchandovi, který z mezikruží zamířil přesně k pravé tyči. Tatar už v poslední šanci prohru neodvrátil.

"Ten závěr byl bláznivý. Bylo tam vyloučení na naší straně, takže myslíte hlavně na to, abyste dovedli zápas do prodloužení a neinkasovali, ale Brad vyrazil do útoku a rozhodl. Vyhrát tímto způsobem byl neuvěřitelný pocit," prohlásil Crosby.

"Je to těžká porážka, protože jsme je dostali až na limit možností a byl to opravdu hodně těsný zápas," litoval Chára.

Nejužitečnějším hráčem turnaje byl vyhlášen kanadský kapitán Sidney Crosby.

Tagy: hokej Světový pohár v hokeji

Zdroje: ČTK