Dnes je středa 24. dubna 2024., Svátek má Jiří
Počasí dnes 6°C Slabý déšť

Pastrňák poprvé v kariéře překonal padesátigólovou hranici

David Krejčí (46) a David Pastrňák (88) v zápase Bostonu s Carolinou | zdroj: Profimedia

Útočník David Pastrňák dvěma góly řídil výhru Bostonu 4:3 po samostatných nájezdech nad Carolinou a jako třetí český hokejista v historii NHL překonal hranici 50 gólů v sezoně. Před šestadvacetiletým rodákem z Havířova legendární milník pokořili pouze Milan Hejduk a třikrát Jaromír Jágr.

Devět zápasů před koncem základní části má Pastrňák na kontě 51 tref a stále může útočit na Jágrův rekord ze sezony 1995/1996. Dnes jednapadesátiletý útočník se tehdy jedinkrát v kariéře dostal přes šedesát branek a sezonu zakončil s 62 góly.

Pastrňák se přes padesát tref přehoupl jako druhý hokejista v aktuální sezoně NHL. Rychleji to stihl pouze suverénní Connor McDavid, jenž s 60 brankami vládne tabulce střelců.

Český útočník si představením na ledě Caroliny vylepšil také dosavadní bodový rekord ze sezony 2019/2020. Tehdy v základní části nasbíral 95 bodů za 48 branek a 47 nahrávek. V aktuálním ročníku se zatím zastavil na 97 bodech a jako druhý Čech v historii míří za překonáním 100 bodové hranice. Jágr to před ním dokázal hned pětkrát.

Padesátý gól v sezoně Pastrňák vstřelil po necelých pěti minutách hry. Po přesném pasu Charlieho McAvoye se dostal za obranu Hurricanes a s přispěním bránícího Brenta Burnse poslal Bruins do vedení. Podruhé se prosadil v polovině zápasu, kdy po asistenci Pavla Zachy využil přesilovku a zvýšil na 2:1.

Také na třetí brance Bruins se výrazně podíleli čeští hokejisté. Tomáš Nosek rozjel Jakuba Lauka a stále ještě dvaadvacetiletý forvard přidal svůj čtvrtý přesný zásah v sezoně. Carolina ve třetí třetině i díky asistenci Martina Nečase smazala dvougólový náskok Bruins a vybojovala prodloužení. V tom branka nepadla a v závěrečných nájezdech byli úspěšnější hosté, kteří proměnili oba své pokusy.

Boston vyhrál 57. zápas v ročníku a přiblížil se rekordu NHL, o který se dělí Tampa Bay (2018/2019) s Detroitem (1995/1996). Oba celky v sezoně vyhráli 62 zápasů. Jediným dalším týmem, který v sezoně dosáhl alespoň na 60 vítězství, byl Montreal (1976/1977).

Kurzovní lístek: 24.4.2024 Exchange s.r.o.