'Růča' jde do důchodu. Legenda se loučí ve 44 letech

- Hokej autor: art

Olympijský útočník z Nagana a trojnásobný mistr světa, čtyřiačtyřicetiletý Martin Ručinský končí. Oznámil to ve čtvrtek jeho domovský Litvínov.  Chvíli si chce od hokeje odpočinout, pak se ale k hokeji vrátí, jen prý ještě neví v jaké roli. 

Martin Ručinský v reprezentačním dresu

Martin Ručinský v reprezentačním dresu,zdroj: Profimedia.cz

"Když jsme dohráli poslední (finálový) zápas v Třinci, tak jsem si užíval oslav a kouzelného momentu v Litvínově. Pak jsem přemýšlel, co dál. Já nedělám zásadní rozhodnutí v afektu nebo v emocích, stresu. Muselo to ve mně uzrát. Cítil jsem vnitřně, že to tak je," řekl Ručinský. "Je to zásadní rozhodnutí. Opouštím něco, co miluji a co jsem dělal celý život. Nebylo to lehké, ale cítím, že můj čas nastal a je čas se s hokejem rozloučit," doplnil.

Ručinský dohrával mistrovskou sezonu se zdravotními problémy, které ho připravily o účast na domácím mistrovství světa v Praze. Operaci krční páteře podstoupit nechtěl a rozhodl se pro konzervativní léčbu. Stoprocentně fit není doteď.

"Vždy jsem říkal, že zásadní jsou pro mě tři věci, když jsem se rozhodoval, zda budu v další sezoně pokračovat, nebo ne," připomněl, že o konci kariéry uvažoval pravidelně posledních několik let. "První bylo zdraví, druhá byla motivace a třetí byl můj výkon, abych si držel výkonnost a někde se jen nepotácel. Teď nemám zdraví dobré, nejsem v pořádku a nějakou dobu ještě nebudu," přiznal.

Motivaci pokračovat by našel. "Ale zároveň cítím, že moje mise v Litvínově je splněná. To, za čím jsem se hnal a po čem jsem prahnul, na to jsem si sáhnul. Teď by už bylo vše na krev a hrocení za hranice, za které nechci jít. Chci si to trošku užít. Teď je priorita dát se do kupy," řekl Ručinský, který mateřskému klubu výrazně pomohl k vytouženému prvnímu titulu v historii.

Za Litvínov odehrál dvanáct sezon, byl také ve Spartě a krátce ve Vsetíně, v NHL má na kontě přes tisíc utkání za Edmonton, Québec, Colorado, Montreal, Dallas, New York Rangers, Vancouver a St. Louis. Teď chce odpočívat a cestovat. Od hokeje ale neodchází.

"Odejít od hokeje ani nejde, hokej je celý můj život. Od toho nejde odejít. Teď si chci vzít dovolenou, abych se dal zdravotně do kupy, odpočinul si fyzicky i psychicky. Trochu zvolním tempo a pak si řeknu, co chci dělat. Na co mám chuť. Momentálně nechci dělat nic, jen si odpočinout a trošku si užívat života," dodal Ručinský.

Po jeho rozhodnutí zůstal ze zlaté party z Nagana 1998 aktivním hokejistou už jen Jaromír Jágr.

"Martin je neskutečný hokejista a vynikající člověk. Známe se velmi dobře. Za sebe mohu říci, že jsem to tak trochu tušil, že po zisku titulu už asi skončí," prohlásil trenér Chomutova Vladimír Růžička, jenž chtěl ještě jako kouč reprezentace Ručinského na domácím MS využít.

"Je samozřejmě škoda, že tihle úspěšní kluci končí, ale tak to je, nejde to hrát donekonečna. Je třeba brát v potaz také to, že tomu hodně obětovali, měli i třeba zdravotní problémy a chtějí určitě žít po kariéře plnohodnotný život. A zdraví je na prvním místě. Teď si jen můžeme přát, aby tihle hráči v českém hokeji nějakým způsobem zůstali a i nadále v něm působili, protože určitě mají ostatním co nabídnout," dodal Růžička, kapitán úspěšného olympijského výběru z Nagana.

Tagy: hokej český hokejista

Zdroje: ČTK